Annak ellenére, hogy egész életünkben változunk (és így a bőrünk is), mégis mindenki tudja, hogy a változókor alatt a kb. negyvenes éveink végén bekövetkező változások korszakát értjük. Vagyis azt az időszakot, amikor a női nemi hormonok termelődése jelentősen megváltozik.
A köznyelv egyszerűen menopauzáról beszél, mintha az egy időszak lenne. Az igazság az, hogy a menopauza valójában egyetlen nap. Hogy is van ez?
Változókori fogalmak
PERIMENOPAUZA = a menopauza környéki időszak.
PREMENOPAUZA = a menopauzát megelőző időszak.
MENOPAUZA = az utolsó vérzés napja.
POSTMENOPAUZA = a menopauza utáni időszak.
Mi történik ebben a változó időszakban?
A biológiai változásokat előbb a progeszteron, majd az ösztrogén hormon termelődésének ingadozó csökkenése és végleges megszűnése okozza. Az idegrendszeri zavarok, hőhullámok, alvási zavarok, szív- és érrendszeri problémák és egyéb személyenként változó tünetek mellett a bőr is jelentős változáson megy keresztül.
Hogyan változik meg a bőr a perimenopauzában?
A bőr természetes öregedése már 26 éves kor körül elkezdődik. Igaz, hogy ebből még semmi nem látszik. A változások enyhébb tüneteit, például a kezdődő szarkalábakat a harmincas éveinkben kezdjük el látni. Negyvenes korunkra kissé fakóbb, itt-ott ráncos, enyhén petyhüdtebb bőrképet látunk.
A radikális változást az ösztrogén hormon hiánya idézi elő.
A perimenopauza bőrtünetei, amit a bőrödön érezhetsz:
- száraz, viszkető bőr
- fakó bőrszín
- egyenetlen szín pigmentfoltokkal
- elvékonyodott bőr
- lassuló sebgyógyulás
- elmélyülő ráncok, barázdák
- petyhüdt, csökkenő rugalmasságú bőr
- csökkenő hidratáció
- csökkenő védekezőképesség
- látszólag indokolatlan bőrérzékenység
- csökkenő teltség és alápárnázottság
- határozatlanná váló arcélek
Ez a lista bizony, elég hosszú. Ha ezeknek a tüneteknek a többségét tapasztalod magadon, akkor azt gondolhatod, hogy már túl késő. Ezekkel nem lehet mit kezdeni.
Sajnos nem mindegy, hogy milyen állapotban van a bőröd, amikor életednek ebbe a korszakába lépsz. Ha a tudatos, bőröregedést késleltető bőrápolást már a 30-as éveidben elkezdted, akkor könnyebb a dolgod. Viszont tapasztalatból tudom, hogy sosem késő elkezdeni a bőröd támogatását.
A változókor bőrápolása több, mint hidratálás.
Lássuk, mit tehetsz a bőrödért a perimenopauzában!
Aktiváld a bőröd lassuló bőrépítő folyamatait!
A hámréteg lassuló cserélődését a bőröd állapotának megfelelő gyümölcssavas hámlasztó kúrával fokozhatod. Vigyázz! Ne hámlassz folyamatosan! A kúrákat tervezd meg kozmetikusoddal!
Az irharéteg rostjait termelő sejtek működését célzott hatóanyagokkal és lágylézer, vagy dermapen kezelésekkel lehet aktiválni.
Pótold a hiányzó tápanyagokat!
Mindenekelőtt a hámréteg nedvesség megkötő „habarcsanyagát”, a ceramidot kell pótolnod minden nap, mert az irharéteget erősítő és a kollagéntermelést fokozó hatóanyagok csak ezután jutnak le a megfelelő rétegbe. Kérj a kezeléseidhez ultrahang vagy tű nélküli mezoterápia (elektroporáció) hatóanyag-bevitelt, hogy a bőrsejtjeidhez extra mennyiségű hatóanyag jusson.
Gátold a lebontó folyamatokat!
A bőröd építő és lebontó folyamatai egész életedben működnek. Az ösztrogén hiány hatására az arányuk felborul, sajnos a lebontó folyamatok javára. Ezért ezeket a leépítő folyamatokat gátolnod kell: fényvédelemmel, antioxidáns és antipollution hatóanyagokkal, amik gátolják a szabadgyökök romboló hatásait.
A fenti három dolgot folyamatosan, a napi bőrápolási rutinodban megfelelő termékekkel és rendszeres kozmetikai kezelésekkel érheted el.
Megmutatom, hogy én hogyan csinálom!
Milyen otthoni rutint ajánlok a változókorban?
- Zárj ki minden káros-, vagy felesleges összetevőt kozmetikumaidban (kőolajszármazékok, szilikonok, parabének, PEG-ek, illatanyagok stb.)!
- Válassz enyhe PHA savakat tartalmazó arctisztítót, ami fokozatosan újítja meg a bőrödet, ugyanakkor kíméletes, ha érzékennyé válna!
- Pótold a hámréteg ceramidját és a nedvességmegkötő, hidratáló anyagokat minden nap!
- Használj az arckrémed alá koncentrátumokat, emelt hatóanyagtartalmú szérumokat, melyek tartalmaznak antioxidáns, antipollution hatóanyagokat, amik a káros szabadgyököket semlegesítik!
- Használj széleskörű és változatos peptid és aminosav koncentrátumokat, mert ezek a bőröd építőkövei!
- Védd a bőrödet az uv-sugaraktól még a városban is!
Milyen kozmetikai kezeléseket ajánlok perimenopauzában?
Kozmetikai kezelések 4-6 hetente
LIFT REPAIR,
AFTER ESTHETIC,
AHA/PHA SENSO PEEL
Bőraktiváló kezelések lágylézerrel vagy dermapennel
BEAUTY LASER & PEPTIDE EFFECT,
COLLAGEN BOOSTER INTENSIVE
Tápanyagok nagy mennyiségű pótlása
ULTRAHANG,
TŰ NÉLKÜLI MEZOTERÁPIA
Bőröd állapotára szabott intenzív kúrák
Premenopauzában 1 kúra/év
Postmenopauzában 2 kúra/év